2017-09-04 07:57
 Oceń wpis
   
Każdego dnia w laboratoriach na całym świecie używa się różnego rodzaju przyrządów i narzędzi. Jednymi z najpopularniejszych i najczęściej używanych są pipety automatyczne. Czym są i jak ich używać? Tego dowiedzie się z dalszej części artykułu.

Czym jest pipieta?
Pipeta to jak już wcześniej wspomnieliśmy jedno z podstawowych narzędzi, jakie możemy spotkać w laboratorium. Mają one kształt rurki i wykonane są ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych. Służą do przenoszenia, odmierzania i badania substancji w postaci płynnej. Obecnie najpopularniejszym rodzajem pipet są pipety automatyczne.

Wspomniane pipety automatyczne są nowoczesnymi urządzeniami pomiarowymi, dzięki którym możemy dokonywać dokładnych badań wielu cieczy. Składają się z tłoczka na sprężynie, regulatora i uchwytu, który ułatwia korzystanie z tych stosunkowo prostych urządzeń.

Proces pipetowania
Pipetowanie to po prostu badanie danej cieczy przy pomocy pipety. W przypadku pipety automatycznej badanie te można podzielić na dwa:

  • Standardowe stosuje się je głównie podczas badania wody oraz roztworów takich jak kwasy czy zasady.
  • Rewersyjne ten rodzaj pomiaru stosuje się w przypadku cieczy o większej gęstości oraz lepkości. Pobranie tego typu próbki wymaga większej wprawy i jest trudniejsze.

O czym należy pamiętać, dokonując pomiarów?
1. Bardzo ważna jest odpowiednia kalibracja pipety automatycznej. W przeciwnym wypadku będzie ona zakłamywała wyniki badan, co może być bardzo niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest, by regularnie czyścić pipetę, a kiedy jest to konieczne oddać ją do serwisu.
2. Podczas badania należy zadbać również o odpowiednie warunki otoczenia. Jednym z nich jest odpowiednia temperatura, która powinna utrzymywać się na poziomie ok. 20-25 stopni Celsjusza. Jest to temperatura, w której większość cieczy znajduje się w stanie obojętnym.
3. Kiedy nie używamy naszej pipety automatycznej najlepiej przechowywać ją na specjalnym statywie.
4. Po każdym badaniu powinniśmy również przepłukiwać lub kiedy jest to konieczne i możliwe wymieniać końcówkę pipety.

Czytaj więcej na: pipety automatyczne