2014-04-07 12:36
 Oceń wpis
   

Postęp technologiczny zmusza wszelkiego typu firmy budowlane, przedsiębiorstwa i warsztaty do wspomagania się sprzętem, który podniesie wyniki i efektywność pracy. Ekipa budowlana, która nie dysponuje nowoczesnym sprzętem, wydaje się nie mieć szans na przetrwanie.

Przykładowo, takimi urządzeniami są wszelkie wciągarki i wciągniki budowlane. Nad ich produkcją i doskonaleniem, pracuje kadra inżynierów i techników. Urządzenia te są niezbędnym wyposażeniem każdej ekipy budowlanej. Przyjrzyjmy się więc im bliżej.
Wciągniki budowlane służą do przenoszenia ciężarów na bliskie odległości. Ich obudowa pełni funkcję mechanizmu nośnego. Podzielić je możemy na ręczne i elektryczne. Ręczne podzielić możemy na:
- ślimakowe,
- wielokrążkowe,
- z przekładnią planetarną.
Elektryczne dzielą się na:
 - jednohamulcowe,
- dwuhamulcowe.
Stosowane są nie tylko w budownictwie. Popularne są także w górnictwie.
Wciągarki budowlane różnią się od wciągników tym, że posiadają odrębny układ nośny. Jest on w formie prowadnicy. Poza tym przeznaczenie jest podobne. Można nimi podnosić bardzo duże ciężary. Wciągarki można podzielić na:
- wciągarki linowe elektryczne - cięgnem jest lina stalowa. Ich wadą jest to, że mają możliwości przemieszczania. Napędzane najczęściej za pomocą silnika elektrycznego.
- wciągarki łańcuchowe elektryczne - jak wyżej, z tym, że w tym przypadku cięgnem jest łańcuch.
- wciągarki ręczne (linowe i elektryczne) - charakteryzują się prostą budową. Są świetnym rozwiązaniem przy pracach montażowych, a także remontowych.

Tagi: wciągniki/a>, wciągarki elektryczne/a>