2016-07-13 09:43
 Oceń wpis
   

 

kod kreskowy na etykiecieWprowadzenie systemu kodów kreskowych znacznie ułatwiło i uporządkowało procesy znakowania i identyfikacji towarów oraz usług. Kody kreskowe spotykamy na artykułach kupowanych w sklepach, książkach wypożyczanych z biblioteki, a także próbkach materiałów biologicznych, pobieranych od nas do badań laboratoryjnych. Kody te odrywają istotną rolę także w procesach logistycznych, magazynowych, inwentaryzacyjnych i innych.

 

Urządzeniami generującymi kody kreskowe są specjalne drukarki. Jednak aby druk był możliwy, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów eksploatacyjnych. Najwygodniejsze rozwiązanie to wybór etykiet samoprzylepnych, gdyż natychmiast po wydruku można umieścić kod na znakowanym artykule. Proces ten zna każdy z nas to właśnie robimy samodzielnie ważąc owoce i warzywa w markecie i umieszczając na torebce lub woreczku wygenerowaną przez wagę naklejkę.

 

Analogicznie do podziału drukarek do kodów kreskowych, istnieją dwie grupy etykiet: termiczne i termotransferowe.

 

Etykiety termiczne wykonane są z termoczułego papieru, który ulega zaczernieniu pod wpływem wysokiej temperatury głowicy drukującej. W ten sposób można uzyskać wyłącznie druk czarno-biały. Ponadto nie jest on długotrwały i odporny na czynniki zewnętrzne. W związku z tym etykiety termiczne stosowane są w pomieszczeniach zamkniętych i do znakowania na krótki czas.

 

Jeżeli potrzebny jest druk wysokiej jakości i trwałości, a do tego wytrzymały na warunki atmosferyczne, trzeba skorzystać z drukarek i etykiet termotransferowych. W tym przypadku wysoka temperatura głowicy powoduje uwalnianie pigmentów ze specjalnej taśmy barwiącej. Użycie specjalnych kalek pozwala uzyskać druk w wybranych kolorach. Etykiety termotransferowe mają bardzo szerokie i wszechstronne zastosowanie.


Komentarze