2015-11-18 08:40
 Oceń wpis
   
Podczas przemysłowych prac związanych z obróbką skrawaniem czy cięciem i szlifowaniem metali z reguły należy stosować specjalne oleje mające na celu chłodzenie obrabianych powierzchni. Tarcie, które wówczas powstaje wyzwala duże ilości ciepła, a odpowiednio dobrany olej, oprócz chłodzenia ma za zadanie wypłukiwanie drobinek obrabianych elementów.
 
Podczas prac szlifierskich spod ściernic bardzo często wydobywa się mgła olejowa, która powinna być usuwana z otoczenia operatora maszyny przez sprawny wyciąg. Jest to istotne z kilku względów. Producenci olejów do obróbki skrawaniem nie stwierdzają szkodliwości mgły olejowej dla zdrowia, jednak zalecają jej odprowadzanie poprzez odpowiednio dobrane systemy wentylacji.
 
Musimy pamiętać, że operator maszyny często jest narażony na wielogodzinne oddziaływanie mgły olejowej, a to może znacząco pogarszać komfort jego pracy. Drugim istotnym czynnikiem jest przejrzystość powietrza i związana z nią widoczność obrabianych materiałów, a ta musi być zapewniona.
 
Tego typu technologia stanowi dobre dopełnienie dla innych rozwiązań takich jak:
 

Komentarze